Jsou drastické diety skutečně tak účinné?

Diet je nejenom v České republice, ale i na celém světě skutečně obrovské množství. Ačkoliv každá z nich o sobě tvrdí, že je skutečně účinná, pravda je někde zcela jinde. Už logickou úvahou dojdeme k závěru, že pokud by každá z nich byla skutečně účinná, byli bychom všichni štíhlí. Kromě toho by nikdo nevymýšlel žádný jiný typ, když už byl vymyšlen skutečně funkční. Přesto se najde spoustu lidí, kteří těmto dietám stále věří a dokola je zkouší.
Malé porce, málo jídla
Podíváme-li se na řadu drastických diet zblízka, mají jedno společné. Malé porce jídla, časté hladovění a monotónní strava. Abychom jim pouze nekřivdili, je pravdou, že pomocí nich krátkodobě skutečně zhubneme. Je to však dáno hlavně tím, že nepřijímáme vůbec žádnou potravu. Během pár dnů tak není problém zhubnout i několik kilogramů. Ačkoliv se to může zdát skvělé, dlouhodobé následky jsou zcela jiné. Hladověním se našemu tělu výrazným způsobem změní metabolismus. Samozřejmě negativně. To může mít mimo jiné negativní vliv na naše celkové zdraví a kondici.
Jojo efekt a návrat ztracených kil
Pokud dietu ukončíme, tak se samozřejmě vracíme ke standardnímu stylu života. Jakmile tedy naše tělo dostane potravu, začne si ji ukládat, aby mělo dostatečné zásoby, pokud bychom se opět rozhodli hladovět. Během několika týdnů se nám váha nejenom vrátí na počáteční stav, ale často vážíme ještě více. Jedná se o takzvaný jojo efekt, který každou podobnou dietu doprovází. Ačkoliv řada z nich má různé zajímavé názvy, jejich principy jsou stejné. Stejně tak k ničemu nevede ani konzumace stále stejných jídel, jako například bílkovin nebo zeleniny. Na tom jsou některé diety také postaveny. Našemu tělu totiž logicky chybějí další živiny, které nezbytně potřebuje pro své fungování. Výsledkem tohoto nedostatku tak může být i podráždění, nevolnosti, závratě nebo migrény. V ojedinělých případech může dojít například i k omdlévání.
Autor úvodního obrázku: nkzs
Trackback from your site.