Nepřeháníte to s dietou? I. část
Špatná dieta může mít za následek kromě rychlého a nezdravého úbytku kil rovněž zdravotní problémy odrážející se na kvalitě pleti, vlasů, únavě či snížené imunitě. Honba za kultem štíhlosti je provázena kromě výrazných změn ve stravování rovněž zvýšením pohybové aktivity, a často nás ani nenapadá, že právě výrazné změny a vynechání některých nezbytně důležitých potravin vede místo k upevňování zdraví k ubližování. Proto lepší než hromada vitamínových a doplňkových preparátů je pestrá, čerstvá a především dostatečná strava.
Dieta vede ke slabosti
Špatně naordinovaná dieta se může projevit různými zdravotními potížemi. Často se dietáři cítí slabí, strhaní, vypadají staře a cvičení, které dříve bývalo zábavou, je utrpením, na které nemají dost sil. Právě vynecháním důležitých skupin potravin v jídelníčku dochází k deficitu živin, které mohou vyvolat potíže. Jste slabí a bez energie? Pak jste možná nasadili až příliš přísnou redukční dietu, která spočívá v drastickém snížení energetického příjmu a zvýšení výdeje pohybem a prací. Proto ti, kteří jsou zvyklí přijímat například 15000 kJ, si nemohou ze dne na den vystačit s pěti tisíci kJ. Raději snižujte postupně a pomalu a teprve když váha začne stagnovat, snižte opět příjem. Jestliže vás trápí výkyvy nálad a neovladatelné chutě na sladké, může být problém v nízkém příjmu sacharidů, který vede k poklesu tvorby hormonu serotoninu. Dieta spojená s vynecháním sacharidů (bez sladkostí, příloh, pečiva a ovoce) může vést i ke snížené imunitě a s tím spojeným nachlazením, chřipkou či záněty a zhoršující alergii.
Poradíte si s tím hravě, když nebudete vynechávat potřebné svačiny a udržíte stabilní hladinu krevního cukru. Pro pocit sytosti jezte raději méně a často. Nezapomínejte, že sacharidy by měly tvořit až 50% denního příjmu potravy!
Autor úvodního obrázku: Arya Ziai
Autor obrázků v textu: healthydieting