Pozor na kalorické ovoce
Ze všech stran slyšíme o tom, jak je ovoce zdravé, že by mělo být součástí každodenního jídelníčku a že v žádném případě nemůže uškodit naší postavě. Naopak, doporučuje se po něm sahat pokaždé, když nás honí mlsná a vyvarovat se tak příjmu zbytečných a skrytých kalorií. Jak to ale s ovocem ve skutečnosti je? Je sladké, kyselé, barevné, chutné a…?
Dejte přednost čerstvému ovoci
Na trhu je k dostání obrovské množství ovoce, které milujeme. Od tradičních jablek a hrušek si postupně zvykáme i na dovoz exotických druhů, jako je papája, avokádo či granátové jablko. Ovocné plody mají velké množství předností, pro které si je ceníme. Obsahují velkou řadu nepostradatelných vitamínů, například A, C, E, vlákninu a minerální látky. Dodají nám potřebnou dávku železa, vápníku, draslíku, hořčíku a pektinů. Ovoce ale také obsahuje velkou dávku sacharidů, a proto si dejte pozor, kdy jej jíte a jaké ovoce upřednostňujete. Ovoce představuje ideální poměr všech důležitých látek, a proto jej nelze adekvátně nahradit například potravinovými doplňky. Přemýšlíte, které ovoce je nejvíce kalorické? Jmenovat můžeme například banány, višně, hrozny a švestky. Mají obrovský podíl cukru. Méně kalorickými pochoutkami je meloun, jahody, pomeranče, grepy a meruňky. Není ale řečeno, že kalorickému ovoci se máme vyhýbat. Naopak, je to ideální způsob, jak si připravit vydatnou a vyváženou svačinku. Nejméně tuku a bílkovin a tím také energetickou hodnotu mají dužinaté plody. Pokud vám čerstvé ovoce jako náhrada sladkostí nestačí, sáhněte třeba po sušených plodech.
Sušené ovoce dokáže uspokojit naše rozverné chuťové buňky, ale těžko nás zasytí. Pozor na skryté kalorie u doslazovaných sušených plodů. Díky pestré nabídce ovoce si můžete doma připravit i plnohodnotný oběd v kombinaci ovocného salátu, bílého jogurtu a hrsti ořechů, které podpoří činnost mozku.
Autor úvodního obrázku: pualv
Autor obrázku v textu: plumandjello
Autor obrázku v textu: .v1ctor Casale.