Probiotika – tak trochu jiný jogurt 2. část

V prvním díle jsme si napsali pár pozitiv, které přináší pravidelný přísun probiotik, zdravých bakterií. Kromě toho, že chrání děti, jsou přírodní, dokáží se poprat i s následky užívání antibiotik a posilují imunitu a zažívání, mají další výhody, které ocení všechny věkové kategorie. Jejich přísun pomocí mléčných výrobků může být ale trochu zrádný. Na co si dát pozor při nákupu jogurtů?
Probiotika toho umí…
… tolik, že si mnohdy ani neuvědomujeme, za co vše jim vděčíme. Fungují totiž skvěle jako prevence a jejich užívání výrazně snižuje riziko onemocnění dýchacích cest, zánětu močových cest nebo třeba některých infekčních onemocnění kůže a žaludečních vředů. Ženám jsou probiotika doporučována proto, že předchází vzniku nepříjemných vaginálních mykóz. Právě ženám mohou být v lékárně nabídnuty speciální čípky s obsahem probiotik. Všechny tyto výhody probiotik získáte jednoduše denním přísunem potravin, ve kterých se probiotika vyskytují. Jsou to tedy především zakysané mléčné výrobky, jako kefír, zakysaná smetana, acidofilní mléko či mléčný zákys a dokonce některé jogurty. U těch si ale dejte pozor. Pečlivě studujte složení jogurtů, které kupujete. Vyskytují se v nich zdravé a dobré bakterie, které se řadí do probiotik a fungují jako prevence. V první řadě se soustřeďte na jogurty, které již na obalu mají zdůrazněno, že obsahují živé jogurtové kultury. Ve složení pak můžete číst, o jaké kultury se jedná. Nejčastěji to bývají bakterie L acidophilus, L bulgaricus, L rhamnosus nebo L Casel.
Obloukem se vyhněte jogurtům plných konzervantů, které zdravé bakterie a probiotika zabíjejí. Ač se to může zdát neuvěřitelné, po mléčných výrobcích s kulturami byste měli sáhnout i v případě, že proděláváte „obyčejné“ nachlazení, rýmu nebo chřipku. Podle některých výzkumů se hovoří o probiotikách také jako o urychlovačích léčby.
Autor úvodního obrázku: mikeberlin77
Autor obrázku v textu: abrowntable
Autor obrázku v textu: byvik ink