Strečink (nejen) pro pány

Domů » Cvičení » Strečink (nejen) pro pány




strečink

Chodíte-li na pravidelné lekce cvičení, doprovází hodinu prvotní rozehřátí i protažení po cvičení. Protažení neboli strečink je důležitý a bohužel mnohdy opomíjený – především u mužů a individuálních aktivit. Pravidelný trénink si ale žádá i pravidelné protažení celého těla, aby nedocházelo ke zkracování svalů a bolestem.

Základní pravidla správného strečinku

streching1

Strečink je důležitý v případě, že běháte, jezdíte na kole nebo plavete. Zkrátka vaše tělo potřebuje i následnou regeneraci. Cvičení proto provádějte vždy pomalu, plynuje, vyhněte se trhaným pohybům a udržujte stabilní pozici. Každý pohyb by měl být plynulý, příjemný a neměl by vyvolávat velkou bolest. Pokud vás pohyb bolí, zastavte. Jinak se sval reflexně zkrátí a neuvolní. Během strečinku pravidelně dýchejte. To je jedna z nejdůležitějších věcí na protahování. Každou pozici je důležité pořádně prodýchat až do chvíle, než ucítíte uvolňování svalstva. Pokud patříte mezi začátečníky v protahování (potažmo sportu), zkuste experimentovat a poznávat, co vašemu tělu sedí a no naopak už bolí nebo patří k nepříjemné bolesti. Svaly totiž stačí někdy v jiném úhlu protáhnout a najednou ucítíte jinou část stejné svalu. Pokud svaly protáhnete ve více směrech, bude celkové uvolnění větší a pocit protažení příjemnější. Abyste si na cvičení zvykli, stačí si vytvořit jednoduchý návyk desetidenního cvičení každý den. Deset minut času najde opravdu každý a brzy zjistíte, zda vám cvičení vyhovuje víc večer nebo ráno. Připravte své svaly na výkon, ať už rekreační nebo výkon v podobě posilování. Pravidelným cvičením a protahováním se brzy rozloučíte s bolestmi zad a kloubů!

protažení

Jak se říká, všeho moc škodí, a proto i strečink provádějte 3 krát týdně. Nevybudujete si hypermobilitu. Pokud ale hypermobilitu již máte, pak se snažte svalstvo spíše posilovat, abyste vytvořili ideální rovnováhu v těle. Nezapomínejte protáhnout trapézové svaly, lopatky, spodní část paravertebrálních svalů (vzpřimovač páteře). Rovněž se zaměřte na strečink svalů stehen, hamstringů, flexorů kyčelního kloubu, hýždí a adduktorů. Myslete i na ruce, předloktí, zádová svalstva a protažení prsních svalů a bicepsů.

Autor úvodního obrázku: Håkan Dahlström

Autor obrázku v textu: midwestnerd

Autor obrázku v textu: Nicholas_T



Štítky: , , , , , , ,

Vložit komentář

(c) 2013 - 2015 | HubnemeSpolu.cz